اخبار خانه تولیدات جوان

گفت و گو با علیزاده فرد

«تروا» نام نخستین فیلم سینمایی خانه تولیدات جوان است  که به نویسندگی و کارگردانی محمد علیزاده و تهیه‌کنندگی یوسف منصوری برای اولین بار در سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر اکران و در سیزدهمین جشنواره فیلم مردمی عمار برنده فانوس ویژه دبیر جشنواره شد.

روابط عمومی‌خانه‌تولیدات جوان در یک گپ دوستانه سراغ محمد علیزاده فرد رفته و ماجرای ساخت این فیلم سینمایی را جویا شده است.

آقای عیلزاده فرد درباره نحوه‌ی شکل‌گیری ایده‌ی اولیه این فیلم سینمایی گفت: «حوادث و اتفاقاتی که در دهه شصت رخ داده است هر کدام قابلیت این را دارند که به عنوان ایده مرکزی یک رمان یا فیلم استفاده شوند. حوادث این برهه از تاریخ کشور برای من نیز دارای جذابیت بوده و همین مسأله باعث شد تا به سمت ساخت فیلم تروا بروم.

ما گاهی فکر می کنیم باید چرخ را از ابتدا اختراع کنیم در حالی که میشه از آنچه قبلاً ساخته شده استفاده کرد منظورم این است که در فیلمسازی هم می توان به سمت اقتباس از حوادث واقعی یا متون داستانی موجود رفت. در سینمای جهان هر ساله آثار اقتباسی زیادی تولید میشود ولی در سینمای ما مسأله اقتباس از متون داستانی یا حوادث تاریخی مغفول واقع شده است. البته نمونه های موفقی وجود دارد ولی همچنان داستانها و روایتهای تاریخی جذابی مخصوصا در دهه شصت وجود دارد که به آن پرداخته نشده است.

ما در تروا سعی کردیم به بخش اندکی از این حوادث بپردازیم. البته ما فیلم مستند نساختیم که دقیقا مطابق با آنچه در تاریخ اتفاق افتاده باشد. فیلم ما فیلم داستانی بوده و بنابر اقتضائات درام تغییراتی ایجاد کرده ایم.»

او نقاط قوت اثر را اینگونه ارزیابی کرد و گفت: « نقاط قوت را بهتر است منتقدان و مخاطبان فیلم بگویند ولی از نظر من ما در بخشهای فنی مثل فیلمبرداری، صدابرداری، تدوین و … خوب عمل کردیم و بر اساس زمانی که داشتیم به خروجی مطلوبی رسیدیم. البته اصولاً سازنده هر چه از زمان ساخت فیلم فاصله میگیرد نقاط ضعف کار بیشتر برایش مشخص می شود و من هم همیشه سعی میکنم اولین منتقد آثار خودم باشم.

وجه تمایز این فیلم با سایر آثار شاید در مدل تولید آن باشد ما سعی کردیم در زمان کم و با بودجه محدود خروجی آبرومندی تحویل دهیم. معمولا کارهای دهه شصتی به دلیل نیاز به بازسازی صحنه های تاریخی پرهزینه می شود ولی ما با حدود یک پنجم بودجه های مرسوم در این آثار تروا را ساختیم و به نظرم با توجه به میزان هزینه، خروجی قابل قبولی ارایه کردیم.»

وی درباره مراحل تولید اثر توضیح داده : « تروا در ابتدا قرار بود مینی سریال باشد. بعد از جلسات مختلفی که من با آقای آذر پندار داشتم بنابر دلایلی به این نتیجه رسیدیم که سه قسمت از مینی سریال را به شکل سه اپیزود در یک فیلم در بیاوریم. خوب این کار هم کار ساده ای نبود. شاید چندین بار متن را بازنویسی کردیم تا به متن نهایی رسیدیم.  در این بین جلسات مختلفی را با آقای منصوری به عنوان تهیه کننده برگزار کردیم و انتخاب عوامل و مراحل پیش تولید را هم زمان جلو بردیم. بعد از حدود یک ماه نیم پیش تولید فشرده، فیلمبرداری شروع شد و در حدود سی جلسه  فیلمبرداری کردیم. در پایان فیلمبرداری من کرونا گرفتم و همین باعث شد که مراحل پس تولید با کمی وقفه انجام بشه. پس تولید هم حدودا یک ماه و نیم زمان برد تا به خروجی نهایی برسیم.»

آقای علیزاده بازخوردهای مردمی اثر را اینگونه توصیف کرد:« فیلم تا قبل از جشنواره عمار اکران عمومی نشده بود و ما بازخورد مخاطب عام را نداشتیم. پس از دو اکرانی که در جشنواره داشتیم خدا را شکر بازخورد مخاطب خیلی خوب بود هم در فضای مجازی و هم در سالن سینما.»

این تهیه‌کننده درباره تجربه کار با خانه‌تولیدات‌جوان گفت: «خانه تولیدات جوان یکی از مراکزی است که در صدا و سیما می تواند تامین کننده نیروی انسانی خلاق برای آینده سازمان باشد. دغدغه دوستان در تولید آثار حرفه ای با عوامل جوان و کاربلد حلقه مفقوده ای بود که مدتها در صدا و سیما وجود نداشت. با توجه به گسترش و پیشرفت رسانه ها صدا و سیما هم نیاز به یک پوست اندازی و به روز شدن دارد تا از نسل جدیدی که با ادبیات نسل جوان امروز آشناتر است، در ساخت آثارش بهره ببرد.»

و در پابان نیز آقای عیلزاده اضافه کرد: «در پایان باید تشکر کنم از همه دوستان و عواملی که در ساخت تروا کنار من بودند و کمک کردند. همچنین از آقای آذر پندار و آقای میری و سایر دوستانی که در شبکه سه  و خانه تولیدات جوان شرایط ساخت تروا را فراهم کردند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *