اخبار خانه تولیدات جوان

معرفی کتاب فیزیک در سینما

📚معرفی کتاب فیزیک در سینما: فیزیک نابخردانه و توهین‌آمیز فیلم
🔹«فیزیک در سینما» خطاهای فیزیکی را که در اکثر فیلم‌های هالیوودی و در صحنه‌های حادثه‌ای آن رخ می‌دهد، گوشزد می‌کند. نویسنده، با استفاده از قوانین فیزیک که دربرگیرنده قوانین مکانیک نیوتنی، الکتریسیته، مغناطیس، مکانیک سیالات، فیزیک حرارتی، امواج، اپتیک و فیزیک هسته‌ای است، به بررسی فیلم‌های مطرح هالیوودی چون «ماتریس»، «سرعت»، «جنگ ستارگان» «پیش‌تازان فضا» و… که در گیشه فروش بسیار بالایی داشته‌اند، پرداخته است.
🔹او، با کمک قوانین فیزیکی، ثابت کرده است که رخداد اکثر صحنه‌های حادثه‌ای این فیلم‌ها یا حتی مضمون اصلی برخی از فیلم‌ها تقریباً ناممکن است و در حد یک سرگرمی فانتزی باقی می‌مانند.
🔹در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «احتمالاً مشهورترین ضربه در تاریخ سینماست. ترینیتی به هوا می‌جهد،‌ بازوانش را همچون بال‌های یک دُرنای سفید آماده پرواز می‌گشاید. لحظه‌ای زمان از حرکت بازمی‌ایستد و وقتی از سرگرفته می‌شود، او به زمین می‌آید و پایش را به جلو و مختصری پایین متمایل می‌کند و ضربه محکمی به قفسه سینه پلیس فربه وارد می‌کند. پلیس هم بر اثر این ضربه کل اتاق را افقی به عقب پرواز می‌کند و محکم به دیوار می‌خورد(«ماتریس»). این عمل درون یک شبیه‌سازی کامپیوتری رخ می‌دهد و از قرار معلوم ترینیتی در تغییر دادن فیزیک شبیه‌سازی مهارت دارد. اما آن پلیس فربه چطور؟ مسلماً او چنین مهارتی ندارد. او بخشی از این شبیه‌سازی است و باید از جایی که ضربه خورده مسافت کوتاهی را به طور افقی به عقب بچرخد و محکم به زمین بخورد.» افزایش قدرت ضربه می‌تواند پلیس بینوا را محکم‌تر به زمین بکوبد. اما روی مقدارمسافتی که به عقب پرواز کند اثر اندکی دارد. در حقیقت این نیروی اضافی به جای اینکه انرژی جنبشی قربانی را افزایش دهد بیشتر باعث خرد شدن قفسه سینه او و از بین رفتن شش‌هایش می‌شود.»
.
🖨️انتشارات سوره مهر
📝نویسنده: تام راجرز
📖مترجم: نادیا زکالوند
.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *