تولیدات شاخص

مستند «بیرعالم سوز»

مستند «بیرعالم سوز»

تهیه کننده: عبدالحسین بدرلو
کارگردان: محمدطه امیری
مشاور پروژه: مهدی شامحمدی
موضــوع مســتند: پرتــره ویــژه از شــخصیت حـاج بهـزاد پرویـن قـدس عـکاس, مسـتند سـاز و نقــاش انقــاب و از رزمنــدگان مشــهور دفــاع مقــدس مــی باشــد.
بهزاد پروین قدس، عکاس برجسته‌ی دفاع مقدس است و گنجینه‌ای از صحنه‌های تکرارناشدنی جنگ را در اختیار دارد.
او ضمن شرکت در چندین عملیات جنگی، ۵ مرتبه مجروح شده و از سال ۷۳ تا ۸۲ به کار تفحص شهدا مشغول بوده است.
فعالیت‌های او تنها به بعد از انقلاب محدود نمی‌شود و قبل از انقلاب در اعتراض به حضور هویدا در مدرسه‌شان، دست به اقدامی منحصربه‌فرد می‌زند.

مستند پرتره «بیر عالم سوز» به کارگردانی محمدطه امیری و تهیه‌کنندگی عبدالحسین بدرلو یکی از مستندهای بلندی بود که در بخش شهید آوینی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت به نمایش درآمد و پس از آن در نهمین جشنواره فیلم عمار روی پرده رفت.

بهزاد پروین قدس متولد فروردین ماه 1343 است؛ او عکاس برجسته دفاع مقدس است و خیلی‌ها او را با لقب «چشم انقلاب» می‌شناسند؛ از سنین نوجوانی علاقه خاصی به نقاشی و عکاسی داشت و از این رو در آغازین روزهای انقلاب اسلامی کلیشه تمثال حضرت امام خمینی(ره) را طراحی و چاپ نمود و به واسطه همین عکس در میان مردم شناخته شد؛ او با شروع جنگ تحمیلی در سال 1360 هجری‌شمسی به جبهه رفت و ضمن شرکت در چندین عملیات جنگی، 5 مرتبه مجروح شد.

وی از جمله هنرمندان تأثیرگذار است که در دوران دفاع مقدس گنجینه‌ای از صحنه‌های تکرار ناشدنی در آرشیو خود دارد و بارها عکس‌هایش را علاوه بر ایران در ترکیه، لبنان، سوریه و جمهوری آذربایجان به نمایش گذاشته است؛ بهزاد پروین قدس خاطرات روزشمار خود را در قالب کتابی تهیه کرده است که تا امروز به چاپ نرسیده و با انتشارش یکی از شناسنامه‌های دوران دفاع مقدس در قالب عکس و متن ظهور خواهد نمود؛  این عکاس برجسته، بیش از 70 هزار فریم از عکس‌های دوران دفاع مقدس را در اختیار دارد که به تنهایی گویای ناگفته‌های جنگ است.

مستند یبرعالم سوز با حمایت خانه تولیدات جوان صداوسیما ساخته شده است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *