اخبار خانه تولیدات جوان

آیین معارفه دکتر پیمان جبلی رئیس جدید سازمان صداوسیما

مراسم معارفه دکتر پیمان جبلی رئیس سازمان صدا و سیما با حضور مسئولان لشکری و کشوری و جمعی از مدیران و کارکنان رسانه ملی در مرکز همایش‌های صدا و سیما آغاز شد.

 

در این مراسم همچنین از زحمات بیش از ۵ ساله دکتر علی عسکری رئیس سابق رسانه ملی قدردانی شد.

در این مراسم که دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری حضور دارند، حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) حکم ریاست دکتر پیمان جبلی، رئیس رسانه ملی را قرائت کرد. حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی هفتم مهر ۱۴۰۰، با صدور حکمی دکتر پیمان جبلی را به ریاست سازمان صدا و سیما منصوب کردند.

تحول آفرینی؛ رویکرد جدید رسانه ملی

معاون صدای رسانه ملی در آغاز مراسم تکریم و معارفه ریاست سازمان، تصریح کرد: توجه به تحول آفرینی در صنایع خلاق بر مبنای مدیریت صحیح با استفاده از ظرفیت منابع انسانی موجود در رسانه ملی، از جمله کارکردهای مهم سازمان صداوسیما در دوره تصدی ریاست جدید این رسانه است.

آقای علی بخشی زاده گفت: این جلسه به پاس زحمات شبانه روزی دکتر علی عسکری و همچنین معارفه رئیس جدید رسانه ملی تشکیل شده است.

وی با تأکید بر این نکته که در 5 سالی که همکاری نزدیکی با دکتر علی عسکری داشته، او را مؤمن به کار یافته است، افزود: ایشان در اجرای اوامر رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) همواره مصمم یافتم؛ امروز روز مهمی‌ برای رسانه ملی است، روزی است که از یک خدمتگزار دلسوز رسانه ملی تکریم می‌شود و فصل جدیدی برای رسانه ملی رقم می خورد.

وی خاطرنشان کرد: امروز خدمتگزار دیگری مسئولیت بزرگی را به عهده می‌گیرد، رهبر معظم انقلاب در حکم دکتر پیمان جبلی، ریاست جدید رسانه ملی با به کار بردن تعاریف زیبا از دکتر علی عسکری تقدیر کردند و ایشان را مورد تکریم قرار دادند.

آقای بخشی زاده تأکید کرد: در این حکم، رهبری از صفات کوشش خستگی ناپذیر، دلسوزانه، مدیری مؤمن با اخلاص برای دکتر علی عسکری استفاده فرمودند و یک صفت را دو بار در ابتدا و انتها به کار بردن و آن صفت خستگی ناپذیر بودن ایشان بود.

معاون صدای رسانه ملی در بخش دیگری از سخنان خود به عبارات بیان شده در حکم رهبر معظم انقلاب خطاب به دکتر جبلی اشاره کرد و گفت: در این حکم برای ایشان تعاریف صلاحیت، دارای تجربه طولانی در مدیریت ها و سمت های سازمانی در رسانه ملی با آگاهی از وظایف ایشان در رسانه ملی را مورد تفقد قرار دادند.

وی ابراز امیدواری کرد دکتر جبلی با توجه به سابقه طولانی در رسانه ملی و فعالیت در دو معاونت مهم خبر و برون مرزی و شناخت سازمانی ایشان با سیاستگزاری درست، منشا خدمات بزرگی باشد.

آقای بخشی زاده همچنین در ادامه به سابقه درخشان رسانه ملی در تاریخ انقلاب و کشور اشاره کرد و گفت: رسانه ملی توانسته است در بحران‌های مهم کشور در هدایت افکار عمومی نقشی بی بدیل و اثرگذار داشته باشد؛ این گذشته تابناک برای ساخت آینده والاتر سرمایه ای گرانبها است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به حرکت رسانه ملی در جهت گام دوم انقلاب با حفظ ظرفیت های موجود در مدیریت های کلان رسانه ملی تأکید کرد و افزود: رسانه ملی در عرصه بین المللی می‌بایست به رسانه پیشرو دینی و ارزشی تبدیل شود.

معاون صدا همچنین در ادامه به دو جنبه کارکردی رسانه ملی اشاره کرد و گفت: یک جنبه ملی و جنبه دیگر وظایف بین المللی آن است که بازوی رسانه ای مقاومت حق و باطل است و باید صدای مظلومان جهان باشد و برای جهان روشنگری کند که این وظیفه بر دوش تک تک ما و همکاران رسانه ای ام است.

وی افزود: رسانه ملی می‌بایست در داخل کشور روحیه نشاط و سطح آگاهی را ارتقاء دهد و از همه ظرفیت های رسانه ملی، دستگاه‌های قضایی و تقنینی کشور بهره ببرد.

معاون صدای رسانه ملی با تأکید بر اینکه می‌بایست کارهای اثربخشی که در حوزه دولتی کشور انجام شده است، در رسانه ملی با شفافیت به تصویر کشیده شود، گفت: توجه به تحول آفرینی در صنایع خلاق بر مبنای مدیریت صحیح با استفاده از ظرفیت منابع انسانی موجود در رسانه ملی از جمله کارکردهای مهم رسانه ملی در دوره تصدی دکتر جبلی است.

معاون صدای رسانه ملی در پایان از زحمات شبانه روزی دکتر علی عسکری و همه مدیران همراه و همکار ایشان قدردانی کرد و آرزوی صحت و سلامتی برای ریاست جدید سازمان داشت.

در یک نبرد همه جانبه صدا و سیما را حفظ کردیم

رییس سابق رسانه ملی با اشاره به نبرد همه جانبه صدا وسیما مقابل هجمه رسانه های معاند، گفت: زمانی که مسئولیت صدا و سیما را بر عهده گرفتم برخی مسئولان اعتقاد داشتند که کار صدا و سیما تمام شده است، اما با تلاش همکاران نگذاشتیم این اتفاق بیافتد.
آقای دکتر علی عسکری در این مراسم گفت: از محضر مقام معظم رهبری تشکر می کنم که بیانات و تعابیر ایشان سرمایه این دنیا و ذخیره آخرت برای بنده است.
وی گفت: وقتی من وارد سازمان شدم زمانه ویژه و سازمان در معرض سختی های خاصی بود. سازمان و کشورمان از طریق شبکه های ماهواره ای و دیگر رسانه ها در معرض بزرگ ترین جنگ رسانه ای قرار گرفته بود.

رئیس سابق رسانه ملی ادامه داد: در درون هم با نامهربانی های دولت شرایط ویژه ای برای سازمان ایجاد شده بود.در آن شرایط بنده در خدمت دوستان در سازمان آمدم.

آقای علی عسکری گفت: باید برای تغییر شرایط چابک و سریع اقدام می کردیم، اولین اقدام ما این بود که باید مرجعیت رسانه از طریق برنامه های شاخص حفظ شود. ما به قله ها کار داشتیم و باید غنی سازی اندیشه ای اتفاق می افتاد.
رئیس سابق صدا و سیما افزود: بحث مهندسی شبکه ها را سامان دادیم. دشمن بر این باور بود که صدا و سیما زمین خواهد خورد‌، در سال اولی که من آمدم ۱۰۰ شبکه ماهواره ای ایجاد شد و می خواستند سهم خود از افکار عمومی را بگیرند از سوی دیگر دولت پهنای باند را بدون برنامه افزایش داد.
آقای علی عسکری ادامه داد این شرایط رسانه ای و فشار های رسانه ای در هیچ کجای دنیا وجود ندارد. تنها نیروی قوی که باید مقابل تهاجم های رسانه ای می ایستاد رسانه ملی بود. یک کناب۶۰۰ صفحه ای و ۲۰ کتاب دیگر هم راجع به آنچه انجام شد، تهیه شده است.

رئیس سابق صدا و سیما گفت: سریال سازی مهم ترین گونه رسانه ای جهان است زمانی که آمدم مجموعه سازی ما رو به رکود بود و در شبکه های ماهواره ای گفته بودند ما ۱۰۰ سریال با عوامل ایرانی می سازیم. تبلیغات و بازرگانی به شبکه های ماهواره ای رفته بود، ما در این باره مقابله کردیم و موفق شدیم.

تبدیل رسانه ملی به رسانه ای توسعه محور و پیشرفت مدار

رییس سابق رسانه ملی گفت: رسانه ملی در این دوران به رسانه ای توسعه محور و پیشرفت مدار تبدیل شد.

آقای علی عسکری ادامه داد: به جریان افتادن مجموعه های موسی و سلمان از اتفاقات بسیار خوب بود که امیدوارم ادامه پیدا کند. در این دوران ۱۷۲ مجموعه تلویزیونی تولید و پخش شده است که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

وی گفت: تبدیل رسانه ملی به رسانه توسعه محور و پیشرفت مدار از دیگر اتفاقات مهم این دوران بود. در زمانی که دشمن جریان تولید را هدف قرار داده بود، در شرایط جنگ نرم رسانه ای امید و نشاط و…را رسانه ملی در جامعه تزریق کرد و در زمینه دانش بنیان ها اتفاقات خوبی افتاد.

رئیس سابق رسانه ملی گفت: حل معضلات نیرو های انسانی از دیگر اقدامات ما بود، در دوره ای در ۲۰ سال گذشته ۱۴ و ۱۵ هزار نفر به سازمان وارد شدند که تلاش شد وضعیت آنها ساماندهی شود،.در زمینه مسکن تمام افرادی که فرمشان سبز بود مسکن شان کلنگ خورده است.

دکتر علی عسکری افزود: جوان گرایی کار بزرگی بود که شروع کردیم و از تمام مدیران سازمان خواستیم جوانان مومن، انقلابی و خوش ذوق معرفی کنند.

رئیس سازمان صدا و سیما گفت: ما گفتیم نه کسی را جذب و نه اخراج می کنیم اما نخبگان جذب خواهند شد و کار عظیمی اتفاق افتاد این ها نهال های هستند که در آینده کار های جهانی رقم خواهند زد.

آقای علی عسکری افزود: ۷دهم درصد بودجه دولت را برای سازمان گرفتیم و می خواستیم با تعامل بیشتر با مجلس انقلابی این میزان به ۱ درصد برسد.

رئیس سابق رسانه ملی گفت: رهبر انقلاب گفتند در زمینه فضای مجازی فعالیت کنید و ما کار جانانه کردیم که تاسیس و فعالیت ساترا یکی از این دستاوردها بود.

دکتر علی عسکری افزود: در رسانه ملی نهضت تولید محتوا اتفاق افتاده و یکی از نمونه های آن توفیق در انتخابات بود، تلویزیون تعاملی که قله آن تلویزیون با ۱۶میلیون ثبت نام از دیگر اقدامات است.

وی ادامه داد: امروز تمام عمل کنندگان اقتصادی پشت صف هستند که قرار داد های میلیاردی ببندند که صدا و سیما آنها را تبلیغ کند.

رغبت ۸۰درصدی مردم به صدا و سیما
رییس سابق رسانه ملی در ادامه سخنانش از افزایش مخاطبان صدا و سیما به ۸۰ درصد خبر داد و گفت:‌ در این زمان مرجعیت رسانه و خبر احیا شد و امروز احوال رسانه خوب و به پایداری رسیده است و ما شاکر خدا هستیم.

آقای علی عسکری افزود: ما از اشتباه مبرا نیستیم و از همه بابت آن عذر خواهی می کنم و جا دارد از همه عزیزانی که در این چند سال یاری کردند تشکر کنم.
رئیس سابق صدا و سیما ادامه داد: نیروهای سازمان در همه شرایط کوشا هستند و افتخار می کنم. همکاران سازمان در سختی معیشت و زندگی هستند اما وقتی پای کار به میان می آید، همیشه در میدان هستند.

وی گفت: من برای اینکه شرایط زندگی شما بهتر شود تمام تلاش خود را کردم و کوتاهی نکردم. من یک معلم کوچک دانشگاه هستم و در کنار شما خواهم بود.برای آقای جبلی نیز آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم بتواند همه آنچه رهبر انقلاب خواستند محقق کند.

آقای دکتر علی عسکری ادامه داد: به آقای جبلی توصیه می کنم در شورای سیاست گذاری ماه ها درباره طرح تحول صحبت کردیم و درباره قانون سازمان صدا و سیما هم اقدامات خوبی انجام شده است و تلاش شود که در آینده با قانونی جامع تر بتواند کار خود را جلو ببرد.

رسانه ملی باید مرز گستر و بین المللی باشد

رییس رسانه ملی گفت: هیچ زمانی مثل امروز قهرمان و فرصت گفتگو نداشتیم و رسانه ملی باید مرز گستر و بین المللی باشد.

دکتر جبلی گفت: ما امروز برای اینکه در تراز جغرافیای پیروز مقاومت باشیم برای عبور از پیچ تاریخی نیاز به آرش هایی داریم که از جان خود بگذرند، نه اینکه اسب که نه یابوی تروآی دشمن باشند.

رئیس رسانه ملی خاطرنشان کرد: رسانه ملی باید مرز گستر و بین المللی باشد و همواره برای جهان حرف داشته است. میهن سر افراز ما در گام دوم مسیر روشنی دارد و فیلسوفان دنیا رویای ایرانی دارند.

دکتر جبلی گفت: امام عظیم و شان انقلاب، پس از فروریختن طاق کسری همان مکتبی که پیامبر گذاشتند را احیا کرد که از آن چمران ها بیرون آمدند،.هنر ما بازنمایی چشم انداز شیرین است.

رئیس سازمان صدا و سیما گفت: راه دراز در بازنمایی زیبایی های جغرافیایی ایران باقی است، چه برسد به شکوه معرفتی، مردم ما امروز در جای جای میهن در حال آفرینش زیبایی ها و مهربانی ها هستند و ما نباید از این آهنگ عقب بیافتیم و باید این هویت را بیابیم و نمایش دهیم.

دکتر جبلی افزود: اگر هویت تاریخی دینی انقلابی خود را نفی کنیم به هیچ چیز دست نمی یابیم. هویت ما مزیت ما است. ما بزرگترین کنش‌گر اجتماعی هستیم و نباید منفعل باشیم.

رئیس رسانه ملی گفت: امروز صدا و سیما با انبوه مطالعات روبرو است که به دنبال میدان می گردند، من افتخار می کنم از خانواده صدا و سیما هستم.

دکتر جبلی گفت: از رهبر عزیز تشکر می کنم که بنده را مفتخر به اعتماد خود کردند و من را که عضوی از خانواده صدا و سیما بودم در این جایگاه گذاشتند.

استفاده رسانه ملی از ظرفیت نخبه‌های جوان و بازنشستگان

رئیس صدا و سیما تاکید کرد: در این دوره از ظرفیت های نخبگان فرهنگی جوان و تجربه بازنشستگان استفاده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *