اخبار خانه تولیدات جوان

گفت و گو با موحدی

«بدون مرز» نام مستندی است که به تهیه کنندگی محمدحسن موحدی و کارگردانی علیرضا رحیم‌ طهرانی اخیرا از شبکه‌ی افق سیما پخش شده است.
این مستند که در پاییز امسال و با حمایت‌خانه تولیدات‌جوان تولید شده است، روایتی متفاوت از جهاد فرامرزی در خصوص مهاجران افغانستان و دلدادگان بدون مرز اربعین حسینی (ع) را نشان می دهد

روابط عمومی‌خانه‌تولیدات جوان در یک گپ دوستانه سراغ محمدحسن موحدی رفته و ماجرای ساخت این مستند را جویا شده است.
آقای موحدی درباره نحوه‌ی شکل‌گیری ایده‌ی اولیه این مستند گفت: «در مورد ایده اولیه و دغدغه و ضرورت کار پرسیدید، خب مسائل افغانستان، اینکه ما باید کمک به همنوع داشته باشیم، اینکه باید فراتر از مرزها و بدون نگاه دولت ها به ملت ها کمک کنیم، ایده اولیه و دغدغه اولیه من برای این شد که به سمت مرزهای شرقی و مکان هایی برم که افغانستانی حضور داشتند.

ضرورت کار هم این بود که ما بالاخره یک ملت مسلمنان هستیم و با کمک دیگر ملت‌های مسلمان می توانیم این امت واحده را بسازیم. و این باعث شد که خب برای من خیلی مهم باشه که تا مرزهای شرقی برم و ببینم که زندگی این افغانستانی ها چه شکلی است و چه شکلی جهادی های ما در این مرزها دارند به این افراد خدمت می کنند.. در کنار این از طرف دیگر بحث اربعین وجود داشت و اینکه برخی پیاده روی اربعین را در این می دیدند که  به این افراد خدمت کنند که رد مرز شده بودند و مسائل خیلی زیادی را داشتند و با یک ناامنی شدید مواجه بودند ، حالا ما باید کمکشان می کردیم و دستشان را میگرفتیم.

تلفیق این دو نگاه من را به این سمت کشاند که در مورد مسائل اولیه افغانستان کار بسازم.»

او نقاط قوت اثر را اینگونه ارزیابی کرد و گفت : «نقطه قوت اثر را در این مسئله می بینم که فیلم سازان و مستندسازان کمی به مسائل مرزی این رد مرز شدگان پرداخته اند و آدم‌های زیادی بودند که  به سمت مسائل مختلف افغانستان از قبیل دعواهای سیاسی یا نشان دادن اثر تصمیمات دولت ها برزندگی مردم رفته بودند اما در مورد اینکه این افراد وقتی به مرز می‌رسد ما چه نگاهی به آنها داریم و اینکه گروه های  جهادی در مرزهای شرقی در مواجهه با این افراد چه میکنند،  همه ی این موارد نقاط تمایز اثر من با آثار دیگر شد.

یکی دیگر از نقطه تمایزاین اثر که اتفاقا نقطه قوت اثرهم هست، تلفیق نگاه کمک به مردم افغانستان در مرزها با موضوع اربعین است که هر دوی آنها نگاه دوستی ملت ها بدون در نظر گرفتن زبان و رنگ و نژاد و … را نشان می دهد، من فکر می‌کنم این موضوع نگاه تمدن‌ساز است که ما در کنار ملت های دیگر قرار بگیریم و سعی کنیم که با همدلی و نگاه مهربانانه ای که داریم و نگاه مهربانانه و همدلی که آنها به ما دارند یک جمعیت بزرگتر را تشکیل دهیم که با آن دوستی ، صلح ، برادری و برابری را رقم بزنیم. این نقاط قوت اثر من را تشکیل می دهد.»

وی درباره مراحل تولید اثر توضیح داده : «درمورد مراحل ساخت اثر خب ما برا اساس برنامه ریزی ها تصمیم گرفتیم در ایام اربعین به سیستان و بلوچستان بریم و  با هماهنگی هایی که با قرارگاه های جهادی مستقر در مرزها داشتیم  و با تمام مشکلاتی که پیش روی ما بود در طی سه الی چهار روز کار ضبط و تصویربرداری را انجام دادیم.

متاسفانه با مشکلاتی زیادی رو به رو بودیم از جمله بروکراسی اداری و مسئله مجوزگرفتن ها، گردو غبارهای چند روزه هوا که باعث سختی بسیار کار می شد ولی با همه این ها ما تمام تلاشمان را کردیم که تصویر برداری ها انجام بشود و اینجا اینجا لازم است که من از تیم ساخت تشکر کنم که در کنار ما بودند و با همه این ناملایمات و سختی‌ها را تحمل کردند و همچنین با وجود آلودگی ها و کرونا در آن مناطق پای کار ایستادند و تلاش کردند تا این کار ساخته بشود. و من فکر می‌کنم که ما شاید بهترین کارمان را نساخته باشیم اما تمام تلاشمان را برای ساخت این اثرانجام دادیم و و انشالله در آثار بعدی بهتر عمل کنیم.»

آقای موحدی  بازخوردهای مردمی اثر را اینگونه توصیف کرد: «ما بازخوردهایی که داشتیم دوستان می‌گفتند که کار خوبی ساخته شده و همین طورافرادی بودند که در مورد مسائل فنی نظراتی داشتند که حالا بنده به عنوان تهیه کننده کار به نمایندگی از همه عوامل تولید این رو باید بگم که ما از تمام این بازخوردها استقبال می‌کنیم چون من اعتقاد دارم که جریان مستند به گونه ای نیست که با یک بار ساختن داستان تمام بشود، خیر شما ممکن است نسخه های متفاوت از یک مستند را داشته باشید که در هرنسخه کار بهتر بشود، فنی تر بشود و یک اثر کامل تر را رقم بزند. این مشهور است که که همینگوی در وداع با اسلحه زمانی که داشت نتیجه داستان و یا آخرداستان را می نوشت حدود سی بار ویرایش می کند.. ما اعتقاد داریم که یک جریان مستمر و هدفمند باید وجود داشته باشد که شما اثر را ویرایش کنید. نقد آدم‌ها را در مسائل فنی و ویا محتوایی بشنوید و سعی کنید اثر را ارتقا بخشید و ما از همه ی نظرات دوستان در جهت بهتر شدن کار استقبال می کنیم.»

این تهیه‌کننده درباره تجربه کار با خانه‌تولیدات‌جوان گفت: « در مورد تجربه کار در خانه تولید جوان باید گفت این موضوع خیلی موضوع ارزشمندی است که خانه تولیدات جوان حمایتگر آدم‌هایی است که تجربه ی  گسترده ای در عرصه تولید و ساخت ندارد، این نگاه حمایتی باعث می شود که این‌ جوانان با استعداد و و علاقه مند بروند در مورد علایق و سلایق و دغدغه هاشان کاری رو خلق کنند، این  به شدت ارزشمند است. و  این رو شاید در نهادهای کمی از ساختارحکومتی شاهد باشیم که افرادی بیایند و اثری را بسازند و همه جانبه حمایت بشوند. و مسلما این نگاه حمایتی باعث می شود که افراد اعتماد به نفس پیدا کنند برای اینکه می بینند که توانمند و با استعدادند. اینها تجربیاتی است که من از کار در خانه تولیدات جوان صداوسیما دارم و جادارد باز از تک تک این عزیزان نهایتا تشکرو قدردانی را داشته باشم.»

و در پابان نیز آقای موحدی اضافه کرد:  «یک مورد مهمی که وجود دارد این است که گفته می شود «من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق» من لازم میدانم که از تمام عواملی که دست به دست هم دادند تا این اثر تولید بشود کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم، به عنوان مثال استانداری سیستان و بلوچستان تمام قامت در کنار تیم تولید ایستاد و یا قرارگاه های جهادی که در استان سیستان و بلوچستان هستند به شدت به ما کمک کردند و همچنین نگاه های حمایتی خانه تولید جوان که قبلا بیان کردم. همچنین باید تشکرکنم از تمامی عوامل تولید که بخاطر زیاد بودن اسامی از ذکرنام این عزیزان خودداری میکنم. و همین طور باید از آقای دکتر حبیب احمدزاده که به عنوان مشاور هنری در کنار اثر بودند و کمک کردند تشکرکنم . از همه ی دوستانی که در مرحله پخش اثر زحمت کشیدند و خیلی ممنون که در کنار ما بودید و از ما حمایت کردید که این حمایت ها باعث دلگرمی ما برای ساخت اثرات بهتر میشود»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *