اخبار خانه تولیدات جوان

گفت و گو با حسین الهام

«عملیات المپیک» روایتی همه‌جانبه از تحریم ورزشکاران رژیم صهیونیستی از سوی ایران و محرومیت ها مشکلات پیش آمده برای ورزشکاران ایرانی است که به صورت ویژه به تعلیق ورزش جودوی ایران و پناهندگی «سعید مولایی» پرداخته است.

این مستند دو قسمتی که از شبکه های سیما پخش شده مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است.

روابط عمومی خانه تولیدات جوان سراغ «حسین الهام» کارگردان این مستند سیاسی- ورزشی رفته و در مصاحبه‌ای ساخت این مستند را از این کارگردان جوان و دغدغه‌مند جویا شده است.

آقای الهام در پاسخ به اینکه ایده اولیه، دغدغه و ضرورت ساخت این کار مستند از کجا شروع شد گفت:« در سال‌های اخیر ما شاهد پناهندگی و مهاجرت بسیاری از سرمایه های اجتماعی به خصوص سرمایه های ورزشی ایران به سایر کشورها بودیم و احساس کردیم در پشت پرده این مهاجرت‌ها یک جریانی است که سعی دارد به هر وسیله‌ای ورزشکاران ایرانی را از تیم های ایرانی جدا کرده و آنها را زیر پرچم ملیت های دیگری برای بازی‌های جهانی و… آماده کند. پس متوجه شدیم که ما صرفاً با یک مهاجرت ساده مواجه نیستیم بلکه می‌توانیم این اتفاق را در قالب «کمپین فشار حداکثری»- که ترامپ آن را راه انداخت- تحلیل کنیم. در این کمپین پناهندگی ورزشکاران ایرانی از یک طرف و عادی سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی در قالب یک فشار اجتماعی- ورزشی دنبال می‌شد؛ (همانطور که بسیاری از کشورهای عربی روابط سیاسی خود با رژیم صهیونیستی را عادی سازی کردند). در مورد ایران به دلیل اینکه نمی‌توانستند عادی سازی روابط با اسرائیل را به لحاظ سیاسی دنبال کنند سراغ یک عادی‌سازی ورزشی رفتند. از طرفی عموم مردم ایران در جریان کامل این پناهندگی ها بودند و بسیاری از آنها به دلیل سکوت رسانه‌ای و سکوت محافظه کارانه دستگاه دیپلماسی با روایت های رسانه های فارسی زبان غیر ایرانی مواجه بودند؛ پس ما تصمیم گرفتیم در این سکوت رسانه‌ای و علی‌رغم میل دستگاه دیپلماسی برای کنار آمدن با این دست مسائل ساخت مستند عملیات المپیک را رقم بزنیم.»

آقای الهام در پاسخ به این سوال که به چه محورهایی در این مستند اشاره شده است گفت:« ما سعی کردیم در این مستند اولاً به این موضوع اشاره کنیم که این مهاجرت های چند سال اخیر ورزشکاران صرفاً یک مهاجرت ساده نبوده؛ بلکه هدف بزرگتری در پس آن است که می‌توان آن را در چارچوب فشار حداکثری دنبال کرد. همانطور که میدانید این کمپین سعی دارد با دست گذاشتن روی گسل های اجتماعی، ایران را به تغییر رفتار مجبور کند. ثانیاً سعی کردیم به صورت کاملا علمی و مستند دلیل تحریم ورزشکاران اسرائیلی و چرایی این مسئله را با یک موضوع و نمونه تاریخی که «تحریم ورزش آپارتاید آفریقای جنوبی» است تطبیق دهیم و روایتی را از این ماجرا ارائه کنیم؛ بعد هم سراغ ماجرای جنجالی سعید مولایی رفتیم و به تعلیق فدراسیون جودوی ایران پرداختیم؛ چرا که کمپین فشار حداکثری در تلاش بود ورزش ایران را از المپیک ۲۰۲۰ توکیو محروم کند. نقطه آغازین این ماجرا هم این تعلیق فدراسیون جودو بود. فلذا این ماجرا روایتی بود که مخاطب تا کنون از هیچ رسانه‌ای مخصوصاً رسانه های فارسی زبان خارجی نشنیده بود و برایش تازگی داشت.»

کارگردان «عملیات المپیک» نقاط قوت اثر و وجه تمایز این مستند با سایر آثار را این گونه ارزیابی کرد:« نقاط قوت کار را باید از زبان مخاطبان و کارشناسان شنید؛ اما وجه تمایز اثر ما با دیگر آثار، پر کردن خلاء روایتی از تعلیق فدراسیون جودو، ماجرای سعید مولایی و تحریم ورزشی رژیم صهیونیستی با بیانی مبتنی بر سابقه و تجربه تاریخی همراه با ادله حقوقی است؛ و نه بر پایه گزاره‌های سطحی و شعاری.»

وی همچنین در مورد مراحل و روند ساخت این مستند گفت:« چون موضوع این مستند عموماً در یک سکوت رسانه‌ای بود، در اولین گام باید جلسه با مسئولین وزارت ورزش، فدراسیون ورزش، مسئولین کمیته المپیک برگزار میشد که در این راستا حتی سراغ دوستان سعید مولایی هم رفتیم و کسب اطلاع کردیم؛ سپس این گفته‌ها را با وقایع ثبت شده تطبیق دادیم و برای پاسخ به سوالات و حتی بعضی تناقض‌گویی ها (به خصوص در مورد پناهندگی سعید مولایی) سراغ کارشناسان حقوقی و ورزشی رفتیم.

در بین تمام این مسائل بزرگترین سوال ما این بود که آیا بازی نکردن با ورزشکاران اسرائیلی جرمی نابخشودنی است؟! و یا این موضوع سابقه تاریخی هم دارد؟ ما تمام این شبهات را جمع کردیم با جستجو در سابقه تاریخی، آیین‌نامه‌ها و گردآوری آرشیوی و… توانستیم کار مطالعاتی و پژوهشی مستند را به سرانجام برسانیم که در این بین نباید نقش تهیه کننده گرامی آقای «امید طهرانی» را نادیده گرفت.»

آقای الهام بازخود اثر خود را این چنین بیان کرد:« ما پس از پخش مستند، فضای مجازی را رصد کردیم و متوجه شدیم بیشتر جدید بودن موضوع و روایتی متفاوت داشتن از این ماجرا مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است. از طرفی موضوع تحریم ورزشی آپارتاید آفریقای جنوبی هم که ایران بعد از انقلاب اسلامی به آن پیوست و قبل از انقلاب بسیاری از کشورهای مستقل جهان آن را دنبال می‌کردند نیز برای کارشناسان و مخاطبان تازگی داشت.

از کارشناسان ورزشی، حقوق بین الملل، رسانه و حتی اهالی سیاست هم واکنش‌های خوبی داشتیم و به حمدالله اثر با استقبال خوبی روبرو شد.»

ایشان تجربه کار با خانه تولیدات جوان را این گونه توصیف کرد:« خانه تولیدات جوان در شکست این سکوت رسانه ای در مورد موضوع مستند جسارت قابل تحسینی انجام داد که برای ما مغتنم بود.

 خانه تولیدات جوان دنبال روایتی صرفاً هیجانی و جنجالی نبود؛ بلکه ابعاد علمی، حقوقی و تاریخی این مستند را به رسمیت شناخت و ما را در ساخت این اثر حمایت کرد.» کارگردان مستند «عملیات المپیک» در سخنان پایانی خود گفت:« موضوعات بسیار زیادی هستند که روی زمین ماندند و عملیات المپیک تنها یک نمونه از این مسائل بود. جوانان دغدغه مند و انقلابی در سراسر کشور باید کمر همت ببندند؛ به بررسی هر مسئله بپردازند و روایتی بی‌طرفانه و وطن دوستانه از موضوعات را در قالب رسانه به تصویر بکشند.»

انتهای خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *